Водно-болотні угіддя для нашого майбутнього
Щороку 2 лютого відзначається Всесвітній день водно – болотних угідь. У 1971 р. в цей день в іранському місті Рамсар на узбережжі Каспійського моря була підписана Конвенція про водно – болотні угіддя. Держави, що підписали Рамсарську конвенцію, визначають на своїй території відповідні ділянки для включення до Списку водно – болотних угідь міжнародного значення і зобов’язуються сприяти охороні цих угідь і водоплавних птахів, а також забезпечувати належний догляд за ними. Головною метою відзначення цієї дати є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь задля досягнення їх стійкого розвитку в світі.
Масово-виховний захід до Всесвітнього дня водно-болотних угідь «Водно-болотні угіддя для нашого майбутнього» для вихованців комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради (директор Вітренко Е.В.) проведено на базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара. Захід дав можливість дітям зрозуміти, що водно-болотні угіддя відіграють надзвичайно важливу роль у біосфері, у них зосереджена велика частина планетарної біомаси. Стан водно-болотних комплексів визначає умови розвитку багатьох видів природокористування, які тісно пов'язані з життям людей. За допомогою дослідів перевіряли властивості водно-болотних угідь: фільтрації, амортизації, накопичення води. Також, зауважили про проблеми, які створює людина через антропогенне навантаження на природні території. Особливий інтерес у дітей викликав експеримент з мохом та водою, який наочно показав, як мох фільтрує забруднену воду.
Діти з задоволенням відгадували загадки, відповідали на запитання коміксів про рослинний та тваринний світ, брали участь в еко-іграх та передивлялись цікаві відеоматеріали, представлених співробітниками Національно-природного парку «Нижньодніпровський».
Сподіваємося, що кожен із присутніх на заході, зробив для себе висновок про необхідність збереження водно-болотних угідь, а саме: прибирати сміття, дотримуватися тиші під час гніздування пташок, пильнувати очрет від підпалу та ін.
На згадку про це свято всі діти отримали подарунок-розмальовку від Національно-природного парку «Нижньодніпровський».
«Водно-болотні угіддя важливі для кожного з нас. Вони надають людям і природі важливі екосистемні послуги: водопостачання, очищення води, регуляцію клімату та пом’якшення впливу паводків, захист берегів, збереження біорізноманіття, а також БВУ важливі з точки зору духовних і культурних цінностей та туристичної привабливості дикої природи»,- такими словами закрила захід начальник відділу екологічно-освітньої роботи Національно-природного парку «Нижньодніпровський» Крючкова Тетяна Миколаївна.
З цієї нагоди 5 лютого 2019 року в Центрі екологічної інформації відбулась екозустріч зі співробітниками НПП «Нижньодніпровським»: начальником відділу екологічно-освітньої роботи Крючковою Тетяною Миколаївною, провідними фахівцями екологічної освіти Бондар Юлією Володимирівною та Імприч Тетяною Валеріївною і екскурсоводом Бондар Юлією Анатоліївною. Захід був присвячений важливій темі – «Херсонські водно-болотні угіддя».
Усі присутні із задоволенням взяли участь у заході, відповідали на такі питання:
Діалог з дітьми закріпили пізнавальними та презентацією, грою «Дізнайся, яка це пташка?», цікавими загадками та коміксами про рослинний та тваринний світ Херсонщини.
З цієї нагоди 5 лютого 2019 року в Центрі екологічної інформації відбулась екозустріч зі співробітниками НПП «Нижньодніпровським»: начальником відділу екологічно-освітньої роботи Крючковою Тетяною Миколаївною, провідними фахівцями екологічної освіти Бондар Юлією Володимирівною та Імприч Тетяною Валеріївною і екскурсоводом Бондар Юлією Анатоліївною. Захід був присвячений важливій темі – «Херсонські водно-болотні угіддя».
Цей день покликаний привернути увагу громадськості різних країн світу до цінності водно-болотних угідь для підтримання стійкого розвитку нашої планети. Конвенція про водно-болотні угіддя міжнародного значення, які є середовищем проживання водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 року в місті Рамсаре (Іран), з того часу носить назву Рамсарської конвенції.
Саме краєзнавчі аспекти цього масштабного питання Центр екологічної інформації та НПП «Нижньодніпровський» розглянули і обговорили з вихованцями Комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради.
Сьогодні продовжили цікаві заходи лабораторії "Маленькі дослідники" присвячені Всесвітньому дню водно-болотних угідь (ВБУ).
Майже всі освітяни національного парку "Нижньодніпровський" сьогодні загартовували вихованців Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді в екоцентрі КЗ "Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара".
Під час заходу дізнавалися про роль ВБУ. За допомогою дослідів перевіряли властивості водно-болотних угідь: фільтрації, амортизації, накопичення води. Зауважили проблеми, які створює людина через антропогенне навантаження на природні території.
Окремо зупинилися на тих внесках, що кожен може зробити власноруч вже сьогодні для збереження ВБУ: прибирати сміття, дотримуватися тиші під час гніздування пташок, пильнувати очрет від підпалу та інш.
Фахівці відділу еко-освіти національного парку продовжують втілювати заходи до Всесвітнього дня водно-болотних угідь.
Днями освітяни парку відвідали у ЗОШ №31 учнів третього класу. Розмова йшла про значення водно-болотних угідь для людства та нашої планети загалом, розглянули рослинний і тваринний світ цих територій. Наприклад, для багатьох птахів (гуси, лебеді, чаплі, ржанки) підтоплені території – прихисток для життя і розмноження.
Діти уважно спостерігали цікаві пристрої мобільної лабораторії "Маленькі дослідники". За їх допомогою перевіряли, чи насправді водно-болотні угіддя природним чином фільтрують і зменшують кількість забруднюючих речовин. Для цього використовуватали товстий прошарок зеленого моху, бо саме він виступав яскравим прикладом природного фільтру.
Звичайна кухонна губка стала у пригоді для демонстрування прикладу утримування зайвої вологи після опадів. Авжеж, це ще одна важлива функція водно-болотних угідь.
Діти з задоволенням відгадували загадки, брали участь в іграх, представляли свої поробки, малюнки-враження від відвідування території Нижнього Дніпра.
спільно з Національним природним парком «Нижньодніпровський» (директор Чачібая О.Г.) 05 лютого 2019 року.
З метою інформування населення щодо необхідності збереження водно - болотних угідь нашого району центральна районна бібліотека підготувала та провела цикл тематичних заходів.
В читальному залі для користувачів проведено огляд тематичної виставки «Водно – болотні угіддя для нашого майбутнього» та інформ - опитування «Пізнаємо мешканців водно – болотних угідь». Усі присутні із задоволенням взяли участь у заході, відповідали на такі питання: які озера та лимани є в Татарбунарському районі, хто мешкає на водно – болотних угіддях, які проблеми озера Сасик та збереження флори і фауни Тузлівських лиманів. При проведенні лібмобу мешканцям роздавали листівки «Вода є рушійною силою всієї природи!» Дехто вперше дізнався про те, що 2 лютого відзначається Всесвітній день водно – болотних угідь та були здивовані, що наші водно – болотні угіддя входять до Переліку угідь міжнародного значення. Це «Система озер Шагани – Алібей –Бурнас» та «Озеро Сасик».
Водно-болотні угіддя є ресурсом великого економічного, культурного, наукового і рекреаційного значення, втрата якого була б непоправною, тому наша задача докласти всіх зусиль заради збереження біорізноманіття та забезпечення сталого розвитку області в майбутньому.
Центром екологічної інформації