Новини
19.04.2022
підсумки
Підведені підсумки обласної акції "Допоможемо зимуючим птахам 2022" З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням:   https://junnat.kherson.ua/opomozhemo-zimuyuchim-ptaham-2022.htm
15.03.2022
Проведення наради он-лайн
Нарада КЗ «ЦЕНТУМ» ХОР 15 березня 2022 року відбулася нарада співробітників комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ...
Про Центр > Новини > Рекорд України
Всі новини
05.06.2014 09:33

Рекорд України


 «Херсонські рекордсмени Книги рекордів України: штучний ліс та піщаний масив»
Українець Л.В., методист комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради, моб. тел.: 066-89-65-137 e-mail: lzaliznak@yandex.ru, робочі контакти: hocentum@rambler.ru, (0552) 42-80-86.

05 червня 2014 року Херсонська громадськість відзначила Всесвітній день охорони навколишнього природного середовища. Це свято є одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії, роз'яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було безпечне й благополучне майбутнє.
На базі комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради пройшла прес-конференція, під час якої до Книги рекордів України були внесені 2 нових рекорди: номінований ліс Херсонщини як «Найбільший штучно насаджений ліс у світі» та Олешківські піски як «Найбільший піщаний масив України». 
Під час реєстрації рекорду на святі були присутні почесні гості: представники Книги рекордів України, Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Херсонської обласної державної адміністрації, Департаменту екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації, Чорноморського біосферного заповідника, Національного природного парку «Олешківські піски», ДВНЗ «Херсонського державного аграрного університету», Херсонського державного університету, Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства, ДТ «Голопристанського лісомисливського господарства».
Херсонщина – квітучий край, багатий своїми природними ресурсами. Це 2 морські акваторії Чорного і Азовського морів, 2 біосферних заповідники – Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна та Чорноморський біосферний заповідник НАНУ, Національні природні парки «Олешківські піски», «Азово-Сиваський», «Джарилгацький», величний Дніпро, на якому знаходиться рукотворне Каховське море, та безкрайні ліси, лани і поля.
Чимало хто знає про те, що в південній частині Придніпров’я зосереджені найбільші за площею в Європі масиви алювіальних пісків – Нижньодніпровські (Олешківські) піски. Вони представлені 7 аренами:  Каховська - 9707 га, Казачолагірська - 53876 га, Олешківська (Цюрупинська) - 64280 га, Челбаська  (Виноградівська) - 30820 га,  Збур’ївська - 16253 га, Іванівська - 14067 га, Кінбурнська - 19490 га. Загальна площа Нижньодніпровських пісків  - 208493 га,  з яких 162000 га власне піщаних масивів і 46493 га - межарених просторів.
Тут знаходиться унікальний азональний природний комплекс – піщаний лісостеп. В первинному вигляді він зберігся лише на лісостепових ділянках Чорноморського біосферного заповідника, розташованих на піщаних аренах Кінбурнського півострова (Волижин ліс, Солоноозерна, Івано-Рибальчанська ділянки). Інша частина арен в теперішній час зайнята монокультурами сосни. Чорноморський біосферний заповідник вже 86 років займається моніторингом стану і охороною азонального лісостепового природного комплексу на Нижньодніпровських пісках площею 5500 га.
З метою збереження піщаних масивів поза межами заповідника згідно Указу Президента України від 23 лютого 2010 р. на території Цюрупинського та Голопристанського р-нів Херсонської області був створений Національний природний парк «Олешківські піски» площею 8020,36 га. Парк має два науково-дослідних природоохоронних відділення «Раденське» та «Буркути». На території урочища Буркути представлені 3 природних комплекси: стародавній плавнево-лісовий комплекс («Буркутські плавні»), піщано-степовий та лучний.
Таким чином, Нижньодніпровські (Олешківські) піски мають велике значення як унікальна природна територія та історико-культурний об'єкт, що має природоохоронне, наукове, естетичне, освітнє, рекреаційне, та оздоровче значення.
З ініціативою по встановленню рекорду пісків Олешшя як найбільшого піщаного масиву в Україні виступив дитячий колектив комунального закладу «Цюрупинської спеціальної загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Херсонської обласної ради».
За значний внесок у вивчення та охорону пісків Херсонщини Чорноморський біосферний заповідник, Національний природний парк «Олешківські піски» та комунальний заклад «Цюрупинська спеціальна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Херсонської обласної ради» були відзначені Дипломами Книги рекордів України.
Ініціативу по реєстрації рекорду «Найбільший штучний ліс у світі» проявив юннатівський колектив комунального закладу «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради.
З метою закріплення рухомих Нижньодніпровських пісків на Півдні України протягом 200 років відбувається заліснення території. Вдала робота з цього напрямку була проведена у 70-80 роках ХХ століття і був висаджений сосновий бір, до складу якого входили дерева  невибагливої сосни кримської та звичайної. Зараз у колекції об'єкта 12 видів сосен. Вони тепер виростають одиничними деревами, групами або утворюють рідколісся на площі 45,4 тис. га. Друге місце за площею насаджень займає біла акація. За даними Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства загальна площа лісового фонду Херсонської області на 01 квітня 2014 року становить 146 тис. га, в тому числі вкрита лісом площа займає 72 тис. га. Свій досвід лісівники передають юннатам. Так, на Херсонщині найстаршим є шкільне лісництво Малокопанівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Голопристанського району. Штучний ліс Херсонщини є одним з найбільших в світі за площею. Цей бір - справжня природна пам'ятка.
У номінації «Найбільший штучно насаджений ліс у світі» за багаторічну плідну працю по збереженню та насадженню лісу, залученню учнівської молоді до лісівничої справи дипломами були відзначені:
1. Херсонське обласне управління лісового та мисливського господарства
2. Департамент освіти і науки, молоді та спорту Херсонської обласної державної адміністрації.
3. Комунальний заклад «Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради.
4. Шкільне лісництво Малокопанівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Голопристанського району.
Тож пишаймося природою рідного краю, бережімо її та передаваймо як найвищу цінність нашим нащадкам!